Ανακατεύθυνση στο portal kavos news

Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και πέτυχε την έκτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Super League, ενώ ο Παναθηναϊκός με ανατροπή κατάφερε να νικήσει 2-1 την Skoda στην Ξάνθη και ο Πανιώνιος πέρασε στη δεύτερη θέση.
Ο Χοσέ Χολέμπας στο 44' πέτυχε το μοναδικό γκολ των «ερυθρόλευκων» με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, όπως και ο Αριέλ Ιμπαγάσα. Οι Αρκάδες, που δυσκόλεψαν αρκετα τους πρωτοπόρους, είχαν δοκάρι στο 82' με την κεφαλιά του Καλαντζή.

Η Ξάνθη προηγήθηκε στο σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μάρκο Μαρκόφσκι, οι «πράσινοι» έχασαν πέναλτι με τον Τοτσέ στο 11', πριν αναλάβει δράση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και με δύο γκολ στο 26' και στο 29', έδωσε την πρώτη νίκη στον Παναθηναϊκό μετά την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος, αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό από το γκολ του Ιλιτς, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και με τα τέρματα των Γουνδουλάκη (36' πεν.) και Λαμπρόπουλου (71') πήρε την Πέμπτη νίκη του σε έξι παιχνίδια και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος και την ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ στην Κρήτη το Σάββατο.

Ο Πλατανιάς με σκόρερ τους Κάλαϊτζιτς (36') και Ουντότζι (66') πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αρη και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ήττα ανάγκασε τον Μάκη Κατσαβάκη να παραιτηθεί από την τεχνική ηγεσία των Θεσσαλονικέων. Το Σάββατο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Κέρκυρα (1-1) στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε τελευταία, ενώ η Βέροια με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά απέσπασε την ισοπαλία (2-2) από τον Ατρόμητο. Η αυλαία της 6ης αγωνιστικής πέφτει με την αναμέτρηση Λεβαδειακός-Πανθρακικός (20:30, NS2).